A társasházak  pénzügyeinek kezelésére, társasházi számla vezetésére szinte mindegyik banknál lehetőség van. Speciális, kifejezetten társasházak részére kialakított társasházi számlacsomagok között választhatunk.

A legmegfelelőbb bank és számlacsomag kiválasztása kiemelt figyelmet igényel, hiszen jelentős különbségek adódnak az egyes szolgáltatók társasházi számla vezetés feltételeiben és költségeiben. Számos költség merülhet fel a társasházi számlavezetés kapcsán, melyekre a választás előtt gondolni kell: havi számlavezetési díj, pénz kifizetés díja, pénz befizetés díja, utalások díja, csoportos beszedési megbízás díja, állandó átutalási megbízás díja, netbank hozzáférés költsége, sms díj stb. Némely szolgáltató több lehetőséget is biztosít társasházi számlavezetés kapcsán, nem csak egy általános megoldása létezik. A költségek áttekintésén és összehasonlításán felül a társasház megtakarításaira is kiemelt figyelmet kell fordítani. A megtakarítások után fizetendő kamat mértékében is jelentős eltérések lehetnek a különböző bankok között. Társasházi számlavezetés: Különösen régi, felújításra szoruló társasházak esetében érdemes megfontolni az előtakarékosság lehetőségét. A felújítási alap a nem tervezett, váratlan kiadások miatt nem nyújt tervezhető megoldást és a tervezett munkálatokra nem biztos hogy elegendő forrás áll rendelkezésre. Társasházak számára is elérthető előtakarékossági programok, melyekkel tervezhetőbbé válnak rekonstrukciós és korszerűsítési munkálatok. Speciális megoldásokat is érdemes megfontolni, mint külön társasházi megtakarítási számla vezetés vagy Lakás Takarékpénztári Megtakarítás, ahol a társasház a megtakarításai után állami támogatásra jogosult.  A társasházak és lakásszövetkezetek a lakások számától függően évente akár 324 000 Ft állami támogatást is igénybe vehetnek a közös tulajdonú épületrészek felújításához és korszerűsítéséhez, sőt a megtakarított összeget fix, kedvezményes kamatozású kölcsönnel egészíthetik ki. Számos példát fel lehet állítani a biztonságos és tervezhető megtakarítás érdekében. Megoldásokat mindig a társasház egyedi igényeihez és lehetőségeihez mérten érdemes választani.

Társasházi számla választásnál a társasház sajátosságainak figyelembe vétele, a rugalmasság, és az optimális költségstruktúra a fő szempontok.

Vizsgáljuk meg részletesebben, milyen célokat is szolgálhat a társasházi számla:

  • Meghatározható a számlához való jogosultsági körök. Mely személyek milyen jogosultsági körrel férhetnek hozzá a számlához.
  • Társasházi számlán kezelik a közös költséget és a felújítási alapot.
  • Társasházi számláról egyenlítik ki a társasház felmerülő költségeit (biztosítás, víz, villany, szemétszállítás, karbantartás, takarítás, váratlan kiadások stb.).
  • Netbank hozzáférés biztosítása különböző jogosultsági körökkel (pl. könyvelő munkáját is segítheti).
  • Megtakarítási számla vezetése.

Egy társasháznak nem csak megtakarítása, hanem hitele is lehet. Felújítások, korszerűsítési beruházások megvalósítására sokszor nem elegendő a meglévő megtakarításokra támaszkodni. Ha nem lehetséges vagy nem érdemes a kívánt célt elhalasztani, míg a megvalósításhoz szükséges megtakarítás rendelkezésre áll, lehetőség van körültekintően választani az elérhető hitelkonstrukciók között. A társasházi hitel már nagyobb kötöttséget jelent ezért a legmegfelelőbb kondíciókkal és rugalmas feltételekkel működő bankot érdemes választani. A megtakarítások segítségével, az állami támogatásokat igénybe véve, szinte kamatmentesen érhetők el pénzügyi források, amennyiben nagyobb beruházásra, fejlesztésre kerül sor. Ezért naprakészen, a banki ajánlatok összehasonlításával segítünk a legmegfelelőbb és költséghatékony lehetőségek kialakításában. A pályázati és a banki lehetőségek összekapcsolásával a társasház megújítására a források a legoptimálisabban állnak rendelkezésre.

Banki ügyintézéshez és társasházi számla nyitáshoz jellemzően szükséges dokumentáció:

  • Társasházi alapító okirat
  • Társasház ingatlan nyilvántartásba történő bejegyzést tanúsító okirat (földhivatali határozat vagy társasházi törzslap hiteles tulajdoni lap másolata)
  • Közös képviselő megválasztását igazoló közgyűlési jegyzőkönyv
  • Közös képviselő aláírási címpéldánya
  • Ha adóköteles tevékenységet folytat, akkor a társasház adóazonosítóját tartalmazó dokumentáció Szervezeti és működési szabályzat
  • Földhivatal által érkeztetett, közokiratba, vagy ügyvéd/ jogtanácsos által ellenjegyzett magánokiratba foglalva.)
  • Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ)
  • 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap, amely igazolja a társasház bejegyzését
  • Társasházi képviseletre jogosult személy kijelölésére vonatkozó közgyűlési határozat, ill. egyéb, a megbízást igazoló okirat
  • Amennyiben a közös képviselő jogi személy, akkor a közös képviselet ellátó cég 30 napnál nem régebbi eredeti cégkivonata
  • Társasház képviseletre jogosultak aláírási címpéldánya
  • Adóbejelentkezési lap (amennyiben adószámmal rendelkezik a társasház)

Ügyfeleinknek segítünk a különböző banki ajánlatok összehasonlításában és az ügyintézés lebonyolításában. Célunk, hogy tanácsainkra támaszkodva a társasház a legoptimálisabban kezelje pénzügyeit.