A társasház üzemeltetése, karbantartása, műszaki állapotának fenntartása, a hasznosításában rejlő lehetőségek kiaknázását jelentős költséget jelentenek a mindennapok során. Esztétikai megújítás, energetikai beruházás és felújítás megtakarítás és pályázati segítség nélkül a legritkább esetben valósul meg.  Elveink, hogy a társasházakat úgy kell üzemeltetni, hogy a tulajdonosokat anyagilag a legkisebb mértékben terheljük, ezért figyelemmel kísérjük mindazokat a lehetőségeket, amikor a társasházak részbeni felújításával összefüggésben pályázati pénzeket lehet igénybe venni. A pályázati és a banki lehetőségek összekapcsolásával a társasház megújítására a források a legoptimálisabban állnak rendelkezésre. Folyamatosan figyeljük az elérhető pályázati forrásokat, gazdasági segítséget nyújtunk illetve a pályázat megírását is elvégezzük. Fontos, hogy a társasházak aktualizált Szervezeti és Működési Szabályzattal, valamint annak mellékleteként házirenddel rendelkezzenek. Válságmenedzsment szolgáltatásunkkal helyre tesszük pénzügyeiket és a társasházak állapotát is.

Társasházi Pályázatok 2015  „Otthon Melege Program”

  1. Rendelkezésre álló keretösszeg

Várható keretösszeg bruttó 10 milliárd forint. A forrás elosztása régiónként történik.

  1. Pályázó szervezetek köre

Társasház pályázat figyelése, társasház pályázat írás, az alábbi szervezetek pályázhatnak:

  • Társasházak
  • Lakásszövetkezetek

(Több mint 5, de maximum 60 lakással rendelkező, 1946. után épült, de 2006. december 31. napjáig kiadott építési engedély alapján épült távfűtéssel, házközponti fűtéssel rendelkező lakóépületek)

  1. Támogatás mértéke

Társasház pályázat figyelése, társasház pályázat írás: az érintett beruházás teljes költsége önrészből és állami támogatásból kerül biztosításra.

3.1. A vissza nem térítendő állami támogatás mértéke és aránya

A táblázatban jelölt beruházási elemek a támogatási kategória eléréséhez elvárt minimálisan megvalósítandó fejlesztéseket jelzi, azonban csak és kizárólag olyan beruházások támogathatóak, melyek az I.-IV. pontokban jelölt munkák közül minimum 2 db (I. és/vagy II. és/vagy III. és/vagy IV.) megvalósítását tartalmazzák. Az energetikai tanúsítvánnyal igazolt minden megtakarítható CO2 kg/év-re egyszeri támogatás igényelhető, az alábbiak szerint:

  • 950 forint minden megtakarítható CO2 kg/év egységre, a  IV. pontban foglalt bármely beruházási elem.
  • 850 forint minden megtakarítható CO2 kg/év egységre, a III. 2.1. (minimum a lakások 30 százalékában) pontban foglalt a) vagy b) beruházási elem megvalósítása esetén
  • 750 forint minden megtakarítható CO2 kg/év egységre, az I vagy  II. pontokban foglalt bármely beruházási elem megvalósítása esetén

Társasház pályázat figyelése, társasház pályázat írás: A pályázattal elnyerhető állami támogatás mértéke nem haladhatja meg a támogatás szempontjából elszámolható költségek 50 százalékát. Az igényelhető állami támogatás maximális mértékének meghatározásában a Gyakori kérdések, információk c. dokumentumban ismertetett példák, a 4. sz. melléklet és a pályázatbenyújtó felületen kitöltendő pályázati adatlap nyújt további segítséget a szükséges adatok megadását követően. Az épület – beruházás megvalósítását megelőző, valamint a beruházás megvalósítását követő – állapotaira elkészített energetikai tanúsítványokban foglalt primer energia igény alapján szükséges a várható CO2 csökkenés meghatározása.

  1. Támogatható tevékenységek köre

Társasház pályázat figyelése, társasház pályázat írás: A pályázatban energiamegtakarítást eredményező, komplex felújítást célzó beruházások támogathatóak, tekintettel arra, hogy a legnagyobb energiamegtakarítás a komplex felújítással érhető el. A komplex felújítás biztosítja, hogy a vállalt beruházás mind az energiamegtakarításban, mind pedig a lakók rezsicsökkentésében megtérüljön.

  1. Homlokzati nyílászárók energia-megtakarítást eredményező cseréje, felújítása
  2. Homlokzatok és záró födémek hőszigetelése

III. Épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, energia-megtakarítást eredményező felújítása

  1. A megújuló energiafelhasználás kialakítása vagy növelése

Mint korábban azt említettük, a a felújítás komplexitása azt jelenti, hogy ezen négy tevékenységi körből legalább kettőnek meg kell valósulnia. Épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, energia-megtakarítást eredményező felújítása:

  1. Szakértői, tervezői, eljárási, lebonyolítási költségek
  • energiatanúsítások készítésének költségei
  • megvalósítási műszaki leírás készítésének költségei
  • építési engedély
  • műszaki ellenőr költségei
  • gáz csatlakozó hálózat műszaki átadásával kapcsolatos költségek (gáz-meo)
  • stb.
  1. Felújítási költségelemek

Csak abban az esetben lehet pályázatot benyújtani, ha a fejlesztéssel érintett épület/épületrész fűtési rendszerének helyiségenkénti szabályozása és mérése megoldott, vagy megvalósítása a fejlesztés tárgyát képezi.

  1. a) Kötelezően elvégzendő korszerűsítések (amennyiben nem kialakított):
  • az épület hőfogyasztásának szabályozását és mérését biztosító berendezések –strangszabályozók és központi hőmennyiségmérők – felszerelése;
  • a lakások hőleadóinak egyedi szabályozását és mérését biztosító berendezések –termosztatikus szelepek, költségosztók vagy hőmennyiségmérők – felszerelése;
  • a használati melegvíz fogyasztásának lakásonkénti egyedi mérését lehetővé tevő mérőórák felszerelése;
  • a csőrendszer egycsöves rendszerről kétcsöves rendszerűvé, vagy legalább átkötő szakaszossá történő átalakítása;
  • a gépészeti aknafalak megfelelővé tétele, lezárása, az aknák szintenkénti szakaszolása, amennyiben az elvégzendő munkák épületgépészeti aknában futó vezetéketeket érintenek.
  1. b) Nem kötelezően elvégzendő, de támogatható korszerűsítések:
  • fűtési és/vagy használati melegvíz ellátó rendszerek felújítása, ezen belül a hőleadók cseréje, kazánok cseréje, a csőrendszer felújítása;
  • központi szellőző rendszer kialakítása/felújítása kizárólag hővisszanyerő berendezés alkalmazása esetén.
  1. Elszámolható költségek köre

A beruházás költségvetésében csak részletes és tételes árajánlattal, illetve költségvetéssel megegyező tartalmú, számlákkal azonosított és igazolt, forintban meghatározott költségek számolhatók el.

  1. Pályázatok benyújtási módja, határideje és helye

A pályázat kizárólag elektronikus úton a pályázatbenyújtó rendszeren keresztül a szkennelt dokumentumok csatolásával kerül benyújtásra. Pályázatot benyújtani 2015. április 30. napjától a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig lehetséges. Társasházának megújításához felhasználható pályázati lehetőségek feltárásához kérje tanácsunkat megadott elérhetőségeinken.