A társasház lakóinak a lakása otthona, vagyona és befektetése is egyúttal. Mint minden tulajdon, a  társasházi lakásuk is jelentős kockázatoknak van kitéve. Bármennyire felelősségteljes és körültekintő életet élünk, nem várt eseményeknek, károknak és veszélyeknek vagyunk kitéve. Társasházi lakóként mind a magántulajdonunkban lévő lakás mind a közös használatú épületrészek védelme, megóvása egyaránt fontos. Magánlakásunk biztosítása érdekében lehetőség van önálló lakásbiztosítás kötésére. Ez esetben önállóan választhatunk a biztosítók ajánlatai közöl, hogy megtaláljuk a minden szempontból nekünk legmegfelelőbb konstrukciót. Ekkor is figyelembe kell vennünk, hogy a társasház közös használatú részei (pl.  lépcsőház, gang, padlástér, bejárat) tulajdoni hányadunk arányában a mi felelősségi körünkbe tartozik, ezért ennek biztosításáról is gondoskodnunk kell. Ebben az esetben problémát jelenthet a közös részekben keletkezett károk rendezése, hiszen ha minden lakás más-más biztosítónál biztosítva, a kárrendezés rendkívül bonyolulttá válik, hiszen sok biztosítóval kell tárgyalni különböző feltétel alapján és más más folyamatok és dokumentáció szerint. Lehetőség van a társasház biztosítás megkötésére is. Ennek két fő  fajtája van: az egyik esetben a teljes épületet (beleértve a mi lakásunkat is) egy szerződésben biztosítják, a másik esetben pedig csak a közös tulajdonban levő részeket veszik be a szerződésbe. Ezen esetekben a társasházi biztosítási díj beépülhet a közös költségbe.

Miért jó, ha a társasház rendelkezik közös, teljes körű (tehát a magántulajdonban lévő lakásokat is magába foglaló) társasházi biztosítással?

Társasházi biztosítás, mert mindig történhetnek előre nem látható események (károk), úgy mint:

  •   tűzeset
  •   elemi károk (vihar, jégverés, felhőszakadás, árvíz,  villámcsapás), melyek kivédhetetlenek
  •   csőtörés, csőrepedés, szennyvíztörés, beázás (vezetékes vízkár)
  •   ablaktörés
  •   tetőbeázás, panelhézag okozta beázás
  •   robbanás
  •   tulajdonosok/lakók egymásnak okoznak kárt (pl. mosógépes áztatás)
  •   tulajdonosok harmadik személynek okoznak kárt (felelősség biztosítás)
  •   betöréses lopás közös helységekbe
  •   vandalizmus, rongálás közös helységekben, az épületben és annak berendezéseiben, tartozékaiban
  •   felvonó rongálás
  •   jogvédelmi biztosítás a lakóközösség részére

Ha rendelkezik teljes körű felelősség biztosítással a társasház és amennyiben az alapító okirat, illetve az alapszabály nem rendelkezik az épületrészekről, a biztosított vagyontárgyak a következők:

  • lakásokon belüli – épületszerkezeti elemhez rögzített – burkolatok, álmennyezetek, galériák, nyílászárók, redőny, reluxa, elektromos mozgató berendezéseikkel együtt
  • beépített szekrények rendeltetésüktől függetlenül, amelyek károsodás nélkül eredeti helyükről nem mozdíthatók el
  • lakásokba szerkezetileg beépített üvegezések
  • elektromos hálózat és szerelvényei, a lakás fogyasztásmérőjétől, illetve a kapcsolójától kezdődő szakaszon (mért szakasz) a hozzá tartozó mérőműszerekkel, klímaberendezések, villanytűzhelyek, villanybojlerek, átfolyó üzemű elektromos vízmelegítők
  • lakás gázszerelése a hozzájuk tartozó mérőműszerekkel, gáztűzhelyek, gázkazánok, gázbojlerek és gázkonvektorok
  • lakás vízellátását és szennyvíz- és csapadékvíz elvezetését, valamint a fűtését szolgáló berendezések a hozzájuk tartozó mérőműszerekkel,  szivattyúkkal, szűrőberendezésekkel és tartozékokkal, egészségügyi berendezések, a WC, fürdő- és mosdóberendezések
  • egyéb védelmi berendezések, rács, riasztó, falba épített értéktároló

Társasházi biztosítás értelemszerűen csak rendeltetésszerűen használatba vett épületekre terjed ki.  Ha a társasház rendelkezik teljes körű biztosítással, az védelmét jelent az egész társasházra, azaz a magánlakásokra is, és a közös használatban lévő tulajdonra is, hiszen az egész társasház egy biztosítóval köt szerződést.  A teljes körű társasház biztosítás hatálya így mindenre kiterjed, ami nagyobb biztonságot jelent, egyszerűbb adminisztrációt és gyorsabb ügyintézést.  Teljes körű társasház biztosítás esetén jellemzően a társasházi biztosítás díjazása is sokkal alacsonyabb, mert a biztosítók kedvezményekkel honorálják, a lakók egészének bizalmát és az egyszerűbb ügyintézést, hiszen nem kell minden egyes lakástulajdonossal külön szerződést kötniük. Társasházi biztosítás megkötéséhez természetesen a lakóközösség döntésére van szükség, amely jellemzően 50 %+ egy lakó szavazatával lehet határozatképes. A társasház biztosítások mellé is köthetők kiegészítő biztosítások, melyek az alapbiztosítással együtt teljes védelmet nyújtanak a lakóközösségnek.

Biztosítóválasztásnál körültekintően járunk el, Ügyfeleink egyedi igényeinek és a társasház érdekeinek megfelelően, Átgondolt szolgáltató választással és gondos  utánajárással csökkenthető a társasház biztosítására fizetett költség és szavatolható, hogy esetleges nem várt esemény bekövetkezésekor a kárrendezés gyors és korrekt legyen.